Historie masáže

Slovem „masáž“ označujeme takovou činnost, při které působíme zpravidla rukami na povrch těla a snažíme se přitom vyvolat v těle určité změny.

Původně se masáž používala jako léčebný a všeobecně zdravotní prostředek, potom jako prostředek osvěžení a odstranění únavy v neposlední řadě také jako prostředek přípravy na vyšší tělesný či sportovní výkon.

Masáž vznikla už ve starověku jako výsledek lidské zkušenosti, kdy si člověk třel poraněná místa, aby si tím zmírnil bolest. Takto dospěl k poznání, že masáž je vhodným prostředkem.

Při léčení a doléčování následků poranění, kterým byl při svém převážně loveckým způsobem života vystavovaný. Od nejstarších dob se masáž uplatňovala i proti odstraňování únavy, což potvrzují i zkušenosti mořeplavců a cestovatelů.

Nejstarší zprávy o masáži pocházejí z Egypta, kde již před pěti tisíci léty pomocí rytmického tření a hnětení zmírňovali bolest. Rozvíjela se ovšem i v mnoha jiných zemích, také na dálném východě, odkud se přenesla do Evropy ve formě vysoce ceněných a dodnes vyhledávaných metod.